W ostatnich latach odnotowaliśmy znaczy wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii (czyli między innymi wiatrem, wodą). Nie można zapomnieć także o energii słonecznej, która zaczyna być wykorzystywana nie tylko do uzyskania ciepła poprzez panele słoneczne. Z roku na rok rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym możliwe staje się przekształcanie promieni słonecznych w energię elektryczną.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem światła naturalnego/słonecznego w prąd za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wykorzystywane jest do tego tak zwane zjawisko fotowoltaiczne, czyli proces, podczas którego powstaje siła elektromotoryczna wywołana promieniami świetlnymi.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

W panelach zawarte są również ogniwa fotowoltaiczne. Najpopularniejszym ich podziałem jest rozróżnienie na ogniwa:

  • monokrystaliczne – posiadają ciemny kolor i osiągają sprawność o średniej wysokości około 20%; są najbardziej popularnymi ogniwami,
  • polikrystaliczne – najczęściej można je spotkać w domkach jednorodzinnych; mają niebieski kolor, a ich sprawność oscyluje w granicach około 15%,
  • amorficzne – wykonane są nie tylko z krzemu, ale również na przykład z selenu oraz galu; wykorzystywane są często w domkach letniskowych; ich cechą charakterystyczną jest bordowy kolor i sprawność w granicach maksymalnie około 10%; dodatkowo – są najtańsze.

Fotowoltaika niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim, wytworzenie prądu z promieni słonecznych wiąże się z uzyskaniem darmowej energii elektrycznej. Zatem – rachunki za prąd znacznie spadną, a dodatkowo dzięki temu jesteśmy w stanie usamodzielnić się, nie być przywiązanym do sieci elektroenergetycznej oraz samodzielnie dostarczać energię elektryczną. Dodatkowo, jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie – systemy te ograniczają emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Ich żywotność oceniana jest między 25 a 30 lat.

Ten rodzaj odnawialnego źródła energii najczęściej wykorzystywany jest w domach jednorodzinnych, spółdzielniach mieszkaniowych, domkach letniskowych i innych obiektach mieszkalnych.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych warto pamiętać, że występuje ona w wersji sieciowej oraz wyspowej:

  • instalacja on grid (sieciowa) – wybierając ten rodzaj instalacji, musimy podłączyć się do sieci elektroenergetycznej; możemy produkować energię zarówno na własne potrzeby, jak i istnieje możliwość odsprzedaży nadwyżki uzyskanego prądu,
  • instalacja off grid (wyspowa) – nie jesteśmy zobowiązani do podłączenia się do sieci elektroenergetycznej, ale jednocześnie nie możemy odsprzedawać nadwyżek prądu; system posiada akumulatory, w których przechowywana jest wytworzona energia.

Koszty montażu systemów i ogniw fotowoltaicznych mimo, że są wysokie – zwrócą się szybciej, niż przypuszczamy. Niosą one za sobą tyle pozytywnych skutków, że z czasem powinny coraz częściej być wykorzystywane i instalowane w nowym budownictwie. Samodzielność i niezależność od sieci elektroenergetycznej daje nam wiele swobody oraz bardzo dużo oszczędności.